Portugalia-Turcia 2-0 !

Echipele au început astfel:

Portugalia: Ricardo - Bosingwa, Pepe, Carvalho, Ferreira - Petit, Deco (90+2' Fernando Meira), Moutinho - Cristiano Ronaldo, Simao (83' Raul Meireles), Nuno Gomes (69' Nani). Antrenor: Luiz Felipe Scolari.

Turcia: Demirel - Hamit Altintop (75' Semih Senturk), Servet Cetin, Gokhan Zan (55' Emre Asik), Hakan Balta - Kazim Kazim, Emre Belozoglu, Mehmet Aurelio - Mevlut Erdinc (46' Sabri Sarioglu), Tuncay Sanli, Nihat Kahveci. Antrenor: Fatih Terim.

Portugalia are mari şanse să câştige Euro 2008.Pe parcursul meciului , naţionala Portugaliei au dominat meciul cel mai mult. Cristiano Ronaldo a jucat binişor , se putea şi mai bine, dar în ultima vreme nu mai joacă aşa bine.Ratează 2 penalty-uri..

Primul şut al meciului vine în minutul 6 de la Ronaldo, dar mingea trimisă de portughez din marginea careului mare advers ocoleşte poarta lui Demirel.

Turcia îndrăzneşte mai mult şi în minutul 13, în urma unei faze prelungite de atac, mingea ajunge în careu la Tuncay, care cade, cerând un penalty, însă Fandel face semn ca jocul să continue.

În minutul 17 Pepe, funaşul lui Real Madrid reuşeşte să înscrie un gol , dar este anulat din cauză că se afla în offside.

Cristiano Rolando iese din nou la rampă în minutul 30, când ia pe cont propriu o acţiune, reuşeşte câteva driblinguri şi şutează puţin alături de la 18 metri.

Turcia cere un nou penalty - în minutul 50 Nihat cade în careu, dar Fandel nu se lasă păcălit nici la această fază.

În minutul 56 Ronaldo reuşeşte să dribleze un nou jucător şi şutează sper colţul lung, dar Demirel o reţine.

1-0, minutul 61 - Combinaţie magnifică între Nuno Gomes şi Pepe, fundaşul central al portughezilor care a urcat surprinzător în ofensivă, a rămas singur cu Demirel şi l-a invins cu un şut plasat. Este primul gol la echipa naţională pentru apărătorul de la Real Madrid.

2-0, minutul 90+3 - Fază superbă de atac a lusitanilor, mingea circulă rapid pe traseul Cristiano Ronaldo, Moutinho, Raul Meireles, ultimul marcând din unghi, în poarta goala.